Akademické týdny, logoAkademické týdny, logo 2

Koncert SCHOLA GREGORIANA PRAGENSIS (2016)

SCHOLA GREGORIANA PRAGENSIS

Zveme Vás na koncert souboru SCHOLA GREGORIANA PRAGENSIS,

na téma Hudba doby Karla IV.,

který se uskuteční v úterý 2. 8. 2016 od 20:00 v děkanském kostele v Novém Městě nad Metují (na náměstí).

Carolus IV. – Rex et Imperator

Byl to právě český král Karel IV. (1316-1378), který vtiskl Praze její nebývalou krásu. Bohatství architektonických a výtvarných skvostů z jeho doby je zřejmé na první pohled, král však neméně pečoval o rozkvět duchovního a kulturního života tohoto města. Kromě svatovítské katedrály se hudba v pozoruhodné žánrové barevnosti rozvíjela v prostředí pražské university (latinské duchovní písně i francouzská ars nova), v Emauzích, klášteře založeném Karlem za účelem provozování slovanské liturgie, městem se jistě ozývaly i české písně (Otep myrhy, Dřěvo se listem odiévá) navazující na tradici německého minnesangu.

Všeobecně známá je úcta Karla IV. ke svatým a s tím související „sběratelská vášeň“ pro relikvie svatých. Právě z Karlova podnětu vznikl svátek svatého Kopí a hřebů, jehož chorální officium zde zčásti zaznívá. Chorální i vícehlasé zpěvy Karlovy doby doplňuje renomovaný soubor Schola Gregoriana Pragensis i o světskou tvorbu; výsledkem je fascinující obraz hudebního života za Karla IV. ve všech jeho barvách a formách.

Období vlády Karla IV. je pro české země epochou mimořádného kulturního rozkvětu. Člověk žasne nad tím, kolik architektonických a výtvarných památek zde za jeho vlády vzniklo. Na první pohled méně „hmatatelný“, ale neméně významný rozmach nastal i v oblasti hudební. V Karlově době se zvyšuje prestiž svatovítské katedrály jakožto duchovního centra země. Obřady zde konané se rozvíjely do nebývalé nádhery, integrovaly řadu „moderních“ teatrálních prvků a působivě využívaly prostorových dispozic kostela. Vedle chorálního církevního zpěvu dostávají v této době prostor i další oblasti hudby, jako světská hudba a vícehlas. K rozvoji i novým impulsům v hudební sféře rozhodně přispěla i pražská univerzita. V nabízeném koncertě se pokusíme postihnout „mnohovrstevnost“ tehdejšího hudebního života a vytvořit barevnou hudební mozaiku z repertoáru, který byl úzce spjatý s osobou či působením Karla IV.

Zdroj: gregoriana.cz.

Hasan El-Dunia, Marek Šulc, Stanislav Předota, Ondřej Maňour, Tomáš Lajtkep, Michal Medek, Ondřej Múčka
David Eben – umělecký vedoucí, Hasan El-Dunia II. dirigent

Schola Gregoriana Pragensis byla založena Davidem Ebenem v roce 1987. První dva roky existence mohla zpívat pouze při liturgii, od konce roku 1989 se však intenzivně věnuje také nahrávání a často koncertuje doma i v zahraničí (Itálie, Španělsko, Francie, Belgie, Nizozemí, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Norsko, Švédsko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Izrael). CD nahrávky souboru vznikají výhradně ve spolupráci s největším českým hudebním vydavatelem, firmou Supraphon, a získaly již řadu ocenění (Choc du Monde de la Musique, 10 de Répertoire, „Zlatá Harmonie“ za nejlepší českou nahrávku roku). Soubor zároveň natáčí i pro Český rozhlas – zde již seznam nahrávek dosáhl úctyhodného počtu 319 skladeb.

Schola v různých projektech spolupracovala s celou řadou špičkových českých i zahraničních interpretů (Prof. Petr Eben, Jiří Bárta, Jaroslav Tůma, Iva Bittová, Choeur grégorien de Paris, Boni pueri, Musica Florea, sbor japonských buddhistických mnichů Óhara Gjosan šomjó kenkjú-kai, Varmužova cimbálová muzika, Jenaer Philharmonie, ad.)

Soubor se řadí mezi přední světové interprety středověké duchovní hudby. Zaměřuje se jak na sémiologickou interpretaci gregoriánského chorálu podle nejstarších neumatických pramenů z 10.-11. století, tak i na uvádění gregoriánských zpěvů vlastní české chorální tradice včetně rané polyfonie. Díky intenzivnímu studiu středověkých pramenů zaznívá v programech často i řada unikátních nově objevených skladeb ze 13.-15. století. V širokém spektru repertoáru souboru lze však najít i soudobou tvorbu (viz např. CD Antica e moderna) – některé skladby mladé české skladatelské generace byly napsány přímo pro Scholu a v premiéře zazněly v jejím podání.

Posluchači i odborná kritika oceňují na nahrávkách a koncertních projektech dramaturgickou nápaditost a muzikální interpretaci, se kterou soubor zpřístupňuje repertoár ležící u samých kořenů evropské hudební kultury.

David Eben

David Eben (* 6. 1. 1965 v Praze) Je zakladatelem a uměleckým vedoucím souboru Schola Gregoriana Pragensis. Po absolutoriu oboru klarinet na pražské konzervatoři roku 1986 začal studovat obor hudební věda na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Zde se již od druhého ročníku zaměřil na středověkou hudbu, zejména na gregoriánský chorál. V roce 1991 absolvoval na pařížské konzervatoři (Conservatoire Nationale Supérieur de Musique de Paris) obor dirigování gregoriánského sboru a v následujícím roce působil jako dirigent souboru Choeur grégorien de Paris. V této době také často navštěvoval klášter Solesmes, centrum výzkumu gregoriánského chorálu, za účelem studia a odborných konzultací.

Od roku 1993 působí v Ústavu hudební vědy na Karlově univerzitě, kde přednáší témata spojená s gregoriánským chorálem a liturgií (neumová a chorální notace, úvod do studia gregoriánského chorálu, seminář středověké monodie, aj.). V září roku 2008 se stal profesorem gregoriánského chorálu na univerzitě v Lucernu (Švýcarsko). Pravidelně vede letní kursy teorie a praxe gregoriánského chorálu ve Francii (Academie internationale de Sées, Centre de musique polyphonique de Picardie Saint-Valéry) a ve Švýcarsku (Festival de Musique Sacré de Fribourg). Spolupracuje taktéž dlouhodobě s Českým rozhlasem na tvorbě pořadů o gregoriánském chorálu (Historie tónu, cyklus Liturgický rok v gregoriánském chorálu).

Vedle středověké duchovní hudby se věnuje také dalším hudebním žánrům. Společně se svými dvěma bratry aktivně působí ve skupině bratří Ebenů.

Zdroj: gregoriana.cz.

Vstupné

 • 180 Kč – předprodej
 • 250 Kč – na místě
 • 180 Kč – pro ubytované účastníky s permanentkou

Elektronický předprodej (e-vstupenka)

Možnost zakoupení vstupenky z pohodlí svého domova. Po provedení objednávky a zaplacení vstupenek (převodem na účet) zašleme na Váš e-mail vstupenku, kterou vytisknete a předložíte při vstupu u pokladny. Platební instrukce budou zaslány na Váš e-mail uvedený v objednávce.

ELEKTRONICKÁ OBJEDNÁVKA VSTUPENEK – ZDE

Ukončení elektronického předprodeje: v sobotu 30. 7. 2016 (23:59)

Příkaz k úhradě bankovním převodem zadávejte co nejdříve od provedení objednávky. Pokud nebudou vstupenky zaplaceny včas (do dvou dnů od objednání), bude objednávka stornována.

Klasický předprodej

Vstupenky je též možné zakoupit na těchto místech:

 • Informační centrum Nové Město n. M., Husovo náměstí 1225, tel. 491 472 119
 • Cestovní agentura Markéta Machová, Kamenice 144, Náchod, tel. 491 420 420
 • Kancelář Akademických týdnů, nutná domluva předem (viz Kontakty – kancelář) (do 28. 7.)
 • Pavlátova louka u N.M.n.M., ubytovací kancelář (od 29. 7.), otevřeno od 9:00 do 20:00

Ukončení klasického předprodeje: v pondělí 1. 8. 2016 (do zavíracích hodin)

Vstupenka pro účastníky Akademických týdnů

Pro ty, kteří se aktivně účastní Akademických týdnů, máme připravenou speciální vstupenku. Vstupenka se zakupuje po příjezdu v ubytovací kanceláři. Prosíme, zájem o vstupenku uvádějte v poznámce přihlášky.

Podmínky pro možnost zakoupení této vstupenky:

 • Řádně objednaná osoba/skupina na pobyt nebo stravu během Akademických týdnů.
 • Osoba musí mít zakoupenou permanentku pro ubytované.

Místo koncertu

Koncert se koná v děkanském kostele na náměstí v Novém Městě nad Metují.

Služba na odvoz návštěvníků z vlakového, autobusového nádraží a Pavlátovy louky na místo akce je zařízena. Nutné se předem ohlásit v ubytovací kanceláři, viz Kontakty – Přihlášky, ubytování, stravování

Parkování

 • Parkoviště 1 – náměstí

  Běžné veřejné parkoviště pro návštěvníky města, neplacené. Parkoviště se nachází přímo u děkanského kostela na náměstí. Parkování s časovým omezením – nutnost za sklo umístit vlastní parkovací kotouček!

 • Parkoviště 2 – u zámeckých zahrad

  Běžné veřejné parkoviště pro návštěvníky města, neplacené. Chůzí asi 8 min.

Na následující mapě je zakresleno místo koncertu, parkoviště a umístění autobusového a vlakového nádraží.





Nový komentář:

Zpět do rubriky Starší ročníky vytvořeno 11. května 2016 | upraveno 15. června 2019