Akademické týdny, logoAkademické týdny, logo 2

Koncert Trio MERTA, Hrubý & Fencl

Trio MERTA, Hrubý & Fencl

Zveme Vás na koncert skupiny Trio MERTA, Hrubý & Fencl,

který se uskuteční ve čtvrtek 4. 8. 2016 od 20:00 na Pavlátově louce u Nového Města nad Metují.

Trio – Vladimír MERTA + Jan Hrubý + Ondřej Fencl

Základní kámen českého písničkářství a čerstvý sedmdesátník Vladimír Merta, fenomenální houslista Jan Hrubý (s Mertou se potkává už několik desítek let) a dvakrát mladší klavírista a kytarista Ondřej Fencl (s nímž V.M. poslední dobou hojně spolupracuje) pokračují v koncertování napříč republikou, které letos započalo dvěma vyprodanými narozeninovými večery v pražském Paláci Akropolis a ostravské Heligonce.

Hlavní postavou je bezesporu veterán Merta, který alby Domilováno (2013) a Imagena (2014) znovu dokazuje, že ještě nepatří do starého železa a má co říct nejen skrz své dávné hymny. V době jubilea jsou ale právě tyto kultovní songy ze 70. a 80. let základem playlistu. Zazní Astrolog, Omamná květina, Chtít chytit vítr, Vzdálené výstřely, Praha magická, Staré dopisy, K pětadvaceti, Začouzené sklíčko, Harmonie, Sjezd upírů… doprovázené klavírem a houslovým kouzlením jednoho z nejosobitějších českých smyčcových mágů.

Nápad vykrystalizoval z dvou nenadálých, nadšeně přijatých koncertů tria, potažmo dua. „Ondřej napsal email, že by mi rád poslal desku jeho kapely Hromosvod. Já na to: přijď dnes večer do klubu Kaštan, mám tam koncert. Zahrajeme si a je to! A bylo to,“ vzpomíná Merta na iniciační zážitek z jara 2011. „Hráli jsme bez zkoušení celou hodinu. To se může stát leda tak Dylanovi. Nebo mně.“ Vřele přijaté vystoupení pak vyústilo do dlouhodobější spolupráce, ke které se předloni spontánně přidal i houslista Jan Hrubý.

Vladimír Merta

Vladimír Metra se narodil 20. 1. 1946 v Praze. Vystudoval architekturu na ČVUT, poté ještě na FAMU absolvoval scénaristiku a režii (jeho absolventský film na motivy povídek Oty Pavla Smrt krásných srnců byl za komunismu kultovní záležitostí).

Během studijního pobytu ve Francii začal koncem šedesátých let skládat vlastní písně, první LP deska Ballades de Prague vyšla více méně náhodou v roce 1969 u francouzské společnosti Vogue (dnes má mezi sběrateli cenu zlata).

Další možnosti silně omezila represe režimu, Merta s přestávkami koncertoval, publikoval a pokoušel se o vlastní filmařské projekty, byť oficiálními místy nepodporován.

V sedmdesátých a osmdesátých letech se stal nedotknutelnou písničkářskou ikonou. Prakticky kolem všeho, na co sáhl, vedla zdejší kritika oslavné tance. Básnické texty, ojedinělá hra na kytaru a písně jako Chtít chytit vítr nebo Omamná květina pravdy vynesly Mertovi statut svojského muzikanta, který se nenechá nikým svázat.

Na první oficiální domácí album si musel počkat až do roku 1978, o deset let později vyšlo syrové dvoj-LP s živým záznamem koncertu v Malostranské besedě, kde nechybí ani Praha magická, Dezertér či Kocovina.

Po letech čekání následovalo cd Filmy v hlavě, jímž Merta stvrdil svou roli intelektuála naprosto nezapadajícího do černobílé schematičnosti společenských poměrů.

Z množství dalších aktivit zmiňme spolupráci se souborem židovských písní Mišpacha, barokní a renesanční hudbu s Janou Lewitovou, kooperaci s Mišíkovými Etc…, která vyústila v nezvykle zpěvné CD Ponorná řeka (2011) a především aktuální řadová alba Domilováno (2013) a Imagena (2014) s Davidem Landštofem, Josefem Štěpánkem, Ondřejem Fenclem a dalšími elitními muzikanty v doprovodné studiové kapele.

Více na www.vladimirmerta.cz.

Jan Hrubý

Jan Hrubý, renesanční postava českého rocku a nadžánrový houslista par excellence, se narodil 3. prosince 1948 v Praze.

Po studiu na Pražské konzervatoři se v sedmdesátých letech stal stěžejním členem kapely Etc…, bez jeho houslí si lze těžko představit první dvě (nejslavnější) desky Vladimíra Mišíka. Po Mišíkově zákazu působil v Blues Bandu Luboše Andršta, v roce 1984 se přidal k Framus 5 Michala Prokopa a výrazně ovlivnil album Kolej Yesterday.

V roce 1985 se Hrubý vrátil k Etc…, paralelně začal vystupovat s triem Prokop-Andršt-Hrubý, dále v Čundergroundu (s Vladimíry Mertou a Mišíkem), spolupracoval s Dagmar Andrtovou-Voňkovou, ve studiu nahrával party na desky mnoha dalších (Jazz Q, Marsyas, C&K Vocal, Country Beat J. Brabce, Jan Spálený, Zuzana Homolová, Hana Hegerová…).

Na počátku devadesátých let propadl kouzlu keltského rocku, založil skupinu Kukulín (desky inspirované knihami J. R. R. Tolkiena), spolupracoval také s Marií Hoffmanovou…

V Etc… se po desetileté pauze znovu objevil v období cca 2000 – 2010, s Lubošem Andrštem tvoří od roku 2006 páteř obnovených Framus 5 Michala Prokopa (nadšeně přijatá alba Poprvé naposledy a Sto roků na cestě)…

V roce 2012 byl Hrubý čtenáři časopisu Rock Pop zvolen do tzv. Československé superskupiny (Střihavka-Pavlíček-Kulhánek-Dragoun-Hrubý-Meier), s níž aktuálně také vystupuje.

Více na www.janhruby.eu.

Ondřej Fencl

Klavírista, kytarista, zpěvák a hudební publicista (nar. 8.8. 1981), přes dvacet let frontmanem folk-rockového Hromosvodu, od roku 2007 kapelník, klávesista a manažer 5P Luboše Pospíšila a také kytarista (a manažer) Schodiště aneb dřívějšího Nahoru po schodišti dolů bandu; textař (Lenka Dusilová, Olympic, L. Pospíšil…); novinář; též vedoucím několika revivalů (Beatles, Lucie, Uširváč)… S Vladimírem Mertou spolupracuje od jara 2011. Jako hudebník participoval také na nedávném comebacku Marsyas.

Více na www.hromosvod.cz, www.lubospospisil.cz a www.schodiste.org.

Vstupné

 • 120 Kč – předprodej
 • 150 Kč – na místě
 • 120 Kč – pro ubytované účastníky s permanentkou
 • děti zdarma

Elektronický předprodej (e-vstupenka)

Možnost zakoupení vstupenky z pohodlí svého domova. Po provedení objednávky a zaplacení vstupenek (převodem na účet) zašleme na Váš e-mail vstupenku, kterou vytisknete a předložíte při vstupu u pokladny. Platební instrukce budou zaslány na Váš e-mail uvedený v objednávce.

ELEKTRONICKÁ OBJEDNÁVKA VSTUPENEK – ZDE

Ukončení elektronického předprodeje: v sobotu 1. 8. 2016 (23:59)

Příkaz k úhradě bankovním převodem zadávejte co nejdříve od provedení objednávky. Pokud nebudou vstupenky zaplaceny včas (do dvou dnů od objednání), bude objednávka stornována.

Klasický předprodej

Vstupenky je též možné zakoupit na těchto místech:

 • Informační centrum Nové Město n. M., Husovo náměstí 1225, tel. 491 472 119
 • Cestovní agentura Markéta Machová, Kamenice 144, Náchod, tel. 491 420 420
 • Kancelář Akademických týdnů, nutná domluva předem (viz Kontakty – kancelář) (do 28. 7.)
 • Pavlátova louka u N.M.n.M., ubytovací kancelář (od 29. 7.), otevřeno od 9:00 do 20:00

Ukončení klasického předprodeje: v pondělí 3. 8. 2016 (do zavíracích hodin)

Vstupenka pro účastníky Akademických týdnů

Pro ty, kteří se aktivně účastní Akademických týdnů, máme připravenou speciální vstupenku. Vstupenka se zakupuje po příjezdu v ubytovací kanceláři. Prosíme, zájem o vstupenku uvádějte v poznámce přihlášky.

Podmínky pro možnost zakoupení této vstupenky:

 • Řádně objednaná osoba/skupina na pobyt nebo stravu během Akademických týdnů.
 • Osoba musí mít zakoupenou permanentku pro ubytované.

Místo koncertu

Koncert se koná ve venkovním stanu na Pavlátově louce u Nového Města nad Metují. MAPA (50°20′52.410″N, 16°10′3.965″E)

Služba na odvoz návštěvníků z vlakového, autobusového nádraží na místo akce je zařízena. Nutné se předem ohlásit v ubytovací kanceláři, viz Kontakty – Přihlášky, ubytování, stravování

Parkování

 • Parkoviště 1 a 2 – Pavlátova louka

  Parkoviště přímo v místě konání koncertu. Kapacita celkem asi 80 aut.

Na následující mapě je zakresleno místo koncertu, parkoviště a umístění autobusového a vlakového nádraží.

Nový komentář:

Zpět do rubriky Starší ročníky vytvořeno 11. května 2016 | upraveno 5. listopadu 2016