Akademické týdny, logoAkademické týdny, logo 2

Koncert souboru HRADIŠŤAN & Jiří Pavlica (2020)

HRADIŠŤAN & Jiří Pavlica

Zveme Vás na koncert souboru HRADIŠŤAN & Jiří Pavlica,

který se uskuteční v úterý 28. 7. 2020 od 20:00děkanském kostele v Novém Městě nad Metují (na náměstí).

Hlavní partner koncertu

SERVISBAL OBALY s.r.o.

Sponzoři Akademických týdnů

Hradišťan

Hradišťan & Jiří Pavlica je ojedinělé hudební seskupení s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem, jehož silným inspiračním zdrojem byla zejména v počátcích jeho existence lidová tradice.

Od roku 1978 je uměleckým vedoucím Hradišťanu tvůrčí osobnost – houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica, pod jehož vedením se dramaturgie začala postupně transformovat do širších souvislostí historických, geografických, ale i společenských. Vzrůstaly také interpretační nároky na členy souboru. Postupně se začala významně prosazovat autorská tvorba Jiřího Pavlici, která zcela převládá v posledních projektech.

Dnes je Hradišťan (v širší podobě i s tanečním souborem) profesionálním tělesem, které programově pracuje zejména s odkazem lidové tradice a jejím filozofickým přesahem. Překračuje hranice hudebních žánrů a spolupracuje s osobnostmi různých kultur celého světa. Je častým hostem, domácích i zahraničních festivalů tradiční, alternativní, ale i vážné hudby. Hradišťan spolupracuje s rozhlasem, televizí a filmem, koncertoval na 4 kontinentech, natočil více než 30 stěžejních zvukových nosičů (viz. Diskografie) a na mnoha dalších spolupracoval. Mezi kmenové sólisty patří Alice Holubová, Jiří Pavlica a David Burda.

Způsob práce, dramaturgie a umělecká úroveň řadí Hradišťan k originálním a nezaměnitelným tělesům české i mezinárodní hudební scény.

 • Jiří Pavlica (*1953) – umělecký vedoucí, housle, zpěv
 • Alice Holubová (*1969) – zpěv
 • David Burda (*1970) – klarinet, flétny, zpěv, manažer
 • Milan Malina (*1964) – cimbál, zpěv
 • Roman Gill (*1980) – kvinton, zpěv
 • Milan Gablas (*1989) – kontrabas, zpěv
 • Josef Fojta (*1973) – klávesy, perkuse, zpěv

Jiří Pavlica

Jiří Pavlica (*1.12.1953) stojí v čele hudebního souboru Hradišťan od roku 1978. Původně folklorní kapela se vlivem jeho uměleckého vedení a dramaturgie proměnila v alternativní hudební seskupení, které obsáhne oblouk od lidové tradice až po oblast soudobé hudby. Žánrové stylovosti je však vždy nadřazeno sdělení, které je v hudbě zakódováno a předáváno. Hudba Hradišťanu, spojující se samozřejmou bravurou různé hudební žánry a proudy, je tak právem považována za originální fenomén české kulturní scény.

(Odborný časopis Hudební rozhledy např. v roce 2002 napsal, že „v době, kdy etnické prvky vstupují do kontextu světové populární hudby, představuje Pavlicův postup vyšší stupeň takového spojování, neboť pro něho neznamená jen potřebný efekt, ale spojení vzniklé se shodného elementárního životního postoje a identického pocitu i z ryze muzikantského porozumění“.)

Jiří Pavlica má za sebou výraznou hudební činnost: bohatou diskografii s vlastními autorskými projekty, četná autorství filmové a divadelní hudby, pravidelné koncerty doma i v zahraničí. Jeho práce získala odborná ocenění (cena Českého hudebního fondu, ceny z mezinárodní rozhlasové soutěže Prix Bratislava, cenu nezávislých novinářů Žlutá ponorka aj.) i několik „zlatých desek“ za nejprodávanější alba (např. Ozvěny duše, Mys Dobré naděje – ve spolupráci s jihoafrickým multiinstrumentalistou Dizu Plaatjiesem) a „platinovou desku“ (O slunovratu – na verše Jana Skácela). O šíři jeho záběru a schopnosti spojovat lidi i projekty z různých hudebních břehů svědčí spolupráce s řadou výtečných interpretů a souborů (Filharmonie Brno, Symfonický orch. hl. města Prahy FOK, Pražská komorní filharmonie, Komorní orchestr Leoše Janáčka Ostrava, Bambini di Praga, Spirituál kvintet, Emil Viklický, Vlasta Redl aj.), včetně zahraničních (Alistair Anderson – Velká Británie, Yas Kaz – Japonsko, Dizu Plaatjies – Jihoafrické republika). Jiří Pavlica se autorsky uplatňuje rovněž v oblasti volné soudobé tvorby (Missa brevis pastoralis, Oratorium smíru, suita dialogů Chvění, oratorium Porta peregrinorum a nejnovější Svatojánské vigilie, které měly premiéru 8.6.2016 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze).

Zdroj: www.hradistan.cz

Vstupné

 • 390 Kč – předprodej
 • 450 Kč – na místě

Vstupenka není s místenkou. Pro lepší místo k sezení přijďte raději dříve.Elektronický předprodej (e-vstupenka)

Možnost zakoupení vstupenky z pohodlí svého domova. Po provedení objednávky a zaplacení vstupenek (převodem na účet) zašleme na Váš e-mail vstupenku, kterou vytisknete a předložíte při vstupu u pokladny. Platební instrukce budou zaslány na Váš e-mail uvedený v objednávce.

ELEKTRONICKÁ OBJEDNÁVKA VSTUPENEK

Ukončení elektronického předprodeje: v pátek 24. 7. 2020 (23:59).
Pro majitele účtu u Fio banky je možné po dohodě prodloužit až do pondělí 27. 7. 2020 (23:59).

Příkaz k úhradě bankovním převodem zadávejte co nejdříve od provedení objednávky. Pokud nebude platba za vstupenky odeslána včas (do dvou dnů od objednání), bude objednávka stornována.

Klasický předprodej

Vstupenky je též možné zakoupit na těchto místech:

 • Informační centrum Nové Město nad Metují, Husovo náměstí 1225, tel. 491 472 119.
 • Kancelář Akademických týdnů, domluva předem, viz Kontakty – kancelář (do 24. 7.).
 • Areál chaty Horalka, Sněžné, přijímací kancelář AT, otevřeno od 8:00 do 20:00 (od 25. 7.).

Ukončení klasického předprodeje: v pondělí 27. 7. 2020 (do zavíracích hodin).

Vstupenka pro ubytované účastníky Akademických týdnů

Ubytovaní účastníci Akademických týdnů si mohou zarezervovat vstupenku v přihlášce k ubytování. Vstupenka se vyzvedává a hradí po příjezdu v kanceláři AT.

Podmínky pro možnost zakoupení této vstupenky:

 • Řádně objednaná osoba/skupina na pobyt nebo stravu během Akademických týdnů.

Místo koncertu

Koncert se koná v děkanském kostele na náměstí v Novém Městě nad Metují.

Služba na odvoz návštěvníků z vlakového, autobusového nádraží a areálu chaty Horalka (pro ubytované) na místo akce je zajištěna. Nutné se předem ohlásit v kanceláři AT, viz Kontakty – Přihlášky, ubytování, stravování. Z areálu chaty Horalka bude pro návštěvníky bez vlastního vozidla zdarma vypraven mikrobus (i zpět).

Parkování

 • Parkoviště 1 – náměstí

  Běžné veřejné parkoviště pro návštěvníky města, placené. Parkoviště se nachází přímo u děkanského kostela na náměstí.

 • Parkoviště 2 – u zámeckých zahrad

  Běžné veřejné parkoviště pro návštěvníky města, neplacené. Chůzí asi 8 min.

Na následující mapě je zakresleno místo koncertu, parkoviště a umístění autobusového a vlakového nádraží.

Nový komentář:

Zpět do rubriky 30. ročník (2020) vytvořeno 19. června 2020 | upraveno 14. července 2020