Zveme Vás na koncert uskupení Schola Gregoriana Pragensis v neděli 27. 7. 2025 od 20:00děkanském kostele v Novém Městě nad Metují.

Vstupné a předprodej

Vstupné

  • 290 Kč – předprodej
  • 350 Kč – na místě

Vstupenka je bez místenky. Pro lepší místo k sezení přijďte raději v předstihu.

Elektronický předprodej

Využijte možnost zakoupit si vstupenku z pohodlí svého domova. Po provedení objednávky a zaplacení vstupenek (převodem na účet) zašleme na Váš e-mail vstupenku, kterou vytisknete a předložíte při vstupu u pokladny. Platební instrukce budou zaslány na Váš e-mail uvedený v objednávce.

Ukončení elektronického předprodeje: v sobotu 26. 7. 2025 (23:59).

Příkaz k úhradě bankovním převodem zadávejte co nejdříve po provedení objednávky. Pokud nebude platba za vstupenky odeslána včas (do dvou dnů od objednání), bude objednávka stornována.

Papírové vstupenky

Vstupenky je též možné zakoupit na těchto místech:

  • Informační centrum Nové Město nad Metují, Husovo náměstí 1225, tel. 491 472 119.
  • kancelář Akademických týdnů v klášteře Milosrdných bratří v Novém Městě nad Metují,
    • otevřeno od 26. 7. od 8:00 do 19:00,
    • telefon 494 909 100.

Ukončení předprodeje: v sobotu 26. 7. 2025 (do zavíracích hodin).

Vstupenka pro přihlášené účastníky Akademických týdnů

Účastníci Akademických týdnů si mohou zarezervovat vstupenku v přihlášce k ubytování. Vstupenka se vyzvedává a hradí po příjezdu v kanceláři AT.

Informace o koncertu a účinkujících

Umělecký vedoucí: David Eben

Členové: Hasan El-Dunia, Ondřej Holub, Jan Kukal, Tomáš Lajtkep, Ondřej Maňour, Michal Medek, Stanislav Předota

Slovo k programu

Pražský hrad byl pro dějiny naší země vždy neuralgickým bodem, jeho „mikrokosmos“ byl často obrazem stavu i směřování celého národa. Jeho význam však nebyl dán jen přítomností panovníků. Na Pražském hradě se sbíhají rovněž duchovní dějiny země. Katedrála zastřešující hrob svatého Václava byla vždy první českou svatyní. Z katedrální knihovny a školy vyzařovala vzdělanost, svatovítská škola se stala posléze i základem Karlovy univerzity. Také liturgické zvyky katedrály a chorální repertoár zde užívaný byl modelem takřka pro celé Čechy.

Schola Gregoriana Pragensis

byla založena Davidem Ebenem v roce 1987 (D. Eben absolvoval na pařížské konzervatoři obor „dirigování gregoriánského sboru“ a v následující sezóně působil jako dirigent Choeur Grégorien de Paris). Schola Gregoriana Pragensis se intenzivně věnuje nahrávání a často koncertuje doma i v zahraničí (Itálie, Španělsko, Francie, Švýcarsko, Belgie, Nizozemí, Německo, Rakousko, Norsko, Švédsko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Izrael, Japonsko). Nahrávky souboru na CD získaly již řadu ocenění (Choc du Monde de la Musique, 10 de Répertoire, „Zlatá Harmonie“ za nejlepší českou nahrávku roku).

Práce souboru se soustřeďuje jednak na semiologickou interpretaci gregoriánského chorálu podle nejstarších neumatických pramenů z 10.–11. století, jednak na uvádění gregoriánských zpěvů vlastní české chorální tradice včetně rané polyfonie. Díky intenzivnímu studiu středověkých pramenů zaznívá v programech i řada unikátních nově objevených skladeb ze 13.–15. století.

Mapa a doprava

Místo koncertu

Koncert se koná v děkanském kostele Nejsvětější Trojice na Husově náměstí v Novém Městě nad Metují.

Parkování

Parkovat můžete přímo na Husově náměstí nebo u zahrady zámku. Ve večerních hodinách, kdy se koncert koná, je parkování zdarma.

Následující mapa ukazuje místo koncertu, obě parkoviště a při oddálení také autobusové a vlakové nádraží v Novém Městě nad Metují.